fbpx

Kedy je potrebné čistenie fotovoltaických panelov a ako na to?

Fotovoltaické panely sú významným zdrojom čistej energie. Keďže sú umiestnené v exteriéri, časom sa na nich usádzajú rôzne nečistoty, ktoré znižujú ich výkon. Na ich odstránenie nestačí len dažďová voda. Aby výroba elektriny nebola znížená, dôležité je pravidelné čistenie fotovoltaických panelov mechanicky alebo pomocou tlakovej vody. Kvalitné služby v tejto oblasti ponúka spoločnosť ZIFIX.

Prach, nečistoty aj chemikálie

Čistenie fotovoltaických panelov je dôležitou súčasťou ich pravidelnej údržby. Na paneloch sa časom usádza prach, vtáčí trus, lístie, smog a iné nečistoty z okolia. Keďže sú osadené v hliníkových rámoch, zanášajú sa aj chemikáliami, ktoré z nich unikajú. Znečistenie panelov potom spôsobuje zníženie ich účinnosti až do 5 % ročného výkonu, čo nie je vôbec zanedbateľné. Niektoré zahraničné štúdie hovoria dokonca o 8 – 10 % poklese účinnosti. I keď je povrch fotovoltaických panelov uspôsobený tak, aby k ich čistote mohla prispieť aj dažďová voda, z dlhodobého hľadiska to nepostačuje.

Čistenie fotovoltaických panelov prináša stabilný výkon

Výrobcovia odporúčajú na udržanie výkonnosti pravidelné čistenie fotovoltaických panelov 1 – 2 x ročne podľa toho, kde sú umiestnené. V blízkosti výrobných závodov, komunikácií a podobne je potrebné čistenie 2 x ročne. V menej znečistenom prostredí môže byť frekvencia nižšia. Pri pravidelnom čistení sa po každom umytí výkon fotovoltaických panelov zvyšuje minimálne o 2 %
(závisí od miery pôvodného znečistenia).

Profesionálne čistenie s ionic systems

Na profesionálne čistenie fotovoltaických panelov používa spoločnosť ZIFIX zariadenie TRION™ SYSTEM od Ionic Systems. Je dostatočne výkonné na čistenie na miestach s ťažkou dostupnosťou, ako sú fotovoltaické panely na strechách domov. Je vhodný tiež na umývanie okien výškových budov. Čistenie je možné pomocou teleskopu aj z lana.

VIAC INFO O IONIC SYSTEMS

Spoločnosť ZIFIX kladie pri práci dôraz na ochranu životného prostredia. Preto si na čistenie panelov vybrala zariadenie TRION™ SYSTEM, ktoré umýva ekologicky. Vyrába vodu, ktorá je celkom čistá, s ňou potom umýva panely bez použitia akejkoľvek chémie. Na umývanej ploche nezostávajú žiadne stopy po vodnom kameni, spoľahlivo odstráni tiež všetky drobné nečistoty.

Máte záujem o podobné práce?
Ozvite sa nám!